Gdy wampir znajduje dawcę krwi...
Donny jest człowiekiem z niepowodzeniem realizującym marzenie o byciu wziętym komikiem. Pracuje jako barman i każdego dnia obsługuje samotną kobietę, Marthę, która w megalomański sposób daje do zrozumienia, że jest odnoszącą sukcesy i zamożną prawniczką. Donny wyczuwa jednak, że jest zmartwiona, że cierpi, jego zmysł humanitarnego obowiązku oraz jego dobroć skłaniają go do zaproponowania jej filiżanki herbaty gratis. Ten jego na pozòr niewinny gest uruchamia psychiczną i wampiryczną bombę u kobiety, która identyfikuje swoją ofiarę: zaczyna wysyłać mu codziennie setki wiadomości i e-maili, przekonana, że jest z Donny'm w związku.
Dziś nazywa się to molestowaniem prześladowczym lub "stalking-iem". Termin stalking/prześladowanie, a zatem stalker/prześladowca, wywodzi się od czasownika stalk/prześladować, czyli „chodzić ukradkiem”, dawniej odnoszącego się do „myśliwego na tropie”.
Prześladowca, stalker to osoba posiadająca obsesję, którą zadręcza wybraną osobę, prześladując ją, wywołując w niej stany strachu i niepokoju, a nawet zagrażając normalnemu codziennemu życiu groźbami i ostatecznie przemocą.
Kiedy Martha posuwa się do molestii seksualnej, budzi w Donny'm wspomnienie innej traumy, której doznał kilka lat wcześniej. Tutaj odkrywamy, powiązanie ze sobą dwòch chorych osòb, ponieważ nie tylko Martha jest obłąkana i poszukuje wypełnienia obsesyjnej pustki z dzieciństwa prześladując swe ofiary (tytuł „reniferek” odnosi się do wspomnienia o pluszaku Marthy, ktòrego miała jako dziecko). Martha wyładowywała w swoich ofiarach pustkę, którą nosiła w sobie i wysysała życie z tych ludzi, aby wypełnić swoje psychiczne lakuny, podczas gdy Donny odkrywa w sobie niezdrową tendencję do kochania z obowiązku takich ludzi jak on sam - ludzi zranionych, nieudacznikòw. Jego dobroć prowadzi go do kochania swoich prześladowcòw i współczucia im i to jest ten aspekt jego historii, który uderza mocno w widzów, ponieważ masy żyją z nieszczęść innych ludzi - masy podziwiają ukryte zło (gdyż wszyscy skrywamy jakąś niedolę). Więc kiedy Donny wyznaje prawdę publicznie, odkupuje swoją porażkę, a publiczność odwdzięcza mu się, dając mu sławę, o którą zabiegał. Dziś sławę często zdobywa się popularyzując ciemne strony osobistego życia, i ponieważ masy nie mają odwagi, aby wypatroszyć się publicznie, nagradzają popularnością tych, którzy to robią.
Jest to miniserial oparty na faktach; jest to historia Szkota Richarda Gadda, który oprócz tego, że jest odtwòrcą głównej roli, jest także autorem serialu i wnosi na scenę istotny fragment własnego życia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz