FILMY BOŻONARODZENIOWE


NIGHTMARE BEFORE CHRISTMAS (1993)

Film zrealizowany jest w technice poklatkowej, czyli za pomocą lalek poruszanych ręcznie przez animatorów od klatki do klatki.
Znudzony nudą, nie znajdując przyjemności w porażaniu strachem, ani w matowych kolorach, w ponurym powietrzu śmierci Halloween, Jack Skellington (przywódca miasta duchów) wchodzi między drzewa i znajduje choinkę, w której wszystko jest inne: kolory, muzyka, duch radości. Jack Skellington chciałby mieć podobne przyjęcie w swoim kraju, ale jego przyjaciele nie rozumieją ducha Bożego Narodzenia. Wszystkie przygotowania idą z dymem, wydarzenie to katastrofa. Przesłanie jest wspaniałe: Boże Narodzenie to Duch, trzeba go mieć w środku, inaczej przyjęcia, dekoracje, prezenty, super jedzenie i towarzystwo są bezużyteczne. Wcale tego nie chcąc ani nawet nie tego nie zauważając, wielu takich jak Jack Skellington udaje Świętego Mikołaja i tworzy tylko patetyczną katastrofę. Boże Narodzenie będzie tylko wtedy, gdy prawdziwy Święty Mikołaj zostanie uwolniony.
Jack znajduje nawet miłość, mieszkańcy miasta poznają śnieg, prezenty i świąteczną atmosferę: odrodzenie jest możliwe nawet pośród śmierci.


THE GRINCH (2000)

Film powstał na podstawie książki Dr. Seussa pod tytułem "Jak Grinch ukradł Boże Narodzenie" ("How the Grinch Stole Christmas"). Z pewnością niejeden z nas cierpi na "zespół Grincha"... 
Grinch to niepokojąca postać, zrodzona w 1957 roku z wyobraźni amerykańskiego pisarza i rysownika Dr. Seussa. Ale czego tak naprawdę nienawidzi Grinch? Chorych czy choroby? Bożego Narodzenia czy komercyjnego, moralistycznego, autorytarnego i konsumpcyjnego ducha pozoròw i konwencjonalnych obowiązkòw, jakie społeczeństwo nakłada na nas w celu kultywowania święta coraz bardziej odartego ze swej duchowości? 
Boże Narodzenie jest świętem narodzin osobowości (boskiej, czyli Boga w nas). A tymczasem miasteczko nosi nazwę Ktosiowa i zamieszkane jest przez Ktosiòw, wszystkich bezosobowych, bo wartość mają jedynie rzeczy. Mieszka tam jednak dusza przejrzysta, dziecko, słodka 6-letnia Cindy Chi Lou, która ma wątpliwości co do tego, czy Boże Narodzenie jest związane z dekoracjami i prezentami, ale nie jest wysłuchana przez swych krewnych i innych Ktosiòw. 
Za nienawiścią Grincha, jak zawsze, kryje się brak miłości (niespełniona miłość Grincha do Marty May) i ból związany z przeżytą dyskryminacją. Cindy rozumie, że Grinch jest szlachetny w sercu i przekonuje go do udziału w Bożym Narodzeniu, gdzie - jak to w życiu - stare traumy pojawią się ponownie, ponieważ życie zawsze każe nam powtarzać te same lekcje, dopóki ich sobie nie przyswoimy. Grinch musi zmierzyć się ze starym wrogiem, burmistrzem, który po raz kolejny chce go wyśmiać proponując publicznie małżeństwo kochanej przez Grincha Marcie.
Grinch rujnuje Boże Narodzenie w Ktosiowie, niszczy dekoracje i kradnie prezenty, ale ... kiedy wszyscy są na niego wściekli, dają dowòd temu, że Grinch miał rację! Ktosie dbają tylko o prezenty i przyjęcia. W pierwszej chwili nie spostrzegli się, że Grinch pozostawił im rzecz dalece ważniejszą: bycie razem, braterski związek. Na szczęście zrozumieją, że Cindy miała rację, a Grinch ze szczytu góry usłyszy ich piosenki radości i ze złością skonstatuje, że jego plan zrujnowania Bożego Narodzenia całkowicie się nie powiódł. Cindy odszuka Grincha, aby nie zostawić go samego w Boże Narodzenie, a on zrozumie znaczenie Święta: wròci do wioski i odda prezenty z prośbą o wybaczenie, podbijając serca Ktosiòw i miłości swego dzieciństwa: Marty. Prawdziwe Święta Bożego Narodzenia są także dla Grincha, a oznaczają przebywanie razem z tymi, którzy go kochają i ktòrych on kocha. Grinch odradza się i to jest prawdziwe Boże Narodzenie.


Love Actually (2003)

Pomysł na film to przeplatanie się relacji i miłości: dziesięć historii, które jak perły splatają się jednym wątkiem i których miłość jest tłem dla całego filmu: love is all around, miłość jest wszędzie w różnych kształtach, miarach, intensywności i odcieniach.


ELF (2003)

Dziecko zakrada się do worka Świętego Mikołaja i zostaje przewiezione na Biegun Północny, gdzie zostaje adoptowane jako jeden z wielu elfów, ale nie będąc elfem, dorasta i ujawnia się jego prawdziwa ludzka tożsamość: przeszłość w sierocińcu, zmarła matka i cyniczny, samolubny ojciec, którego Buddy próbuje zawrócić na właściwe tory. Buddy przywraca radość Bożego Narodzenia swoim duchem niewinności, optymistycznej dobroci i miłości. Pomiędzy nieporozumieniami, wpadkami, próbami odzyskania zaufania, a nawet miłości, wszystko rozgrywa się w dramatyczny i komiczny sposób z miłą płynnością. Buddy odradza się jako Elf w duchu i staje się Świętym Mikołajem. Właśnie to przesłanie głòwnego bohatera powinno obejmować każdego z nas: rodzić miłość w innych, przywracać utracone relacje, utracone zaufanie, stracone nadzieje - to jest Boże Narodzenie.


CHRISTMAS CAROL (2009)

Filmowa adaptacja opowiadania "A Christmas Carol" Charlesa Dickensa.
W Wigilię Bożego Narodzenia, w Londynie 1843 roku, stary już Ebenezer Scrooge, skąpy, samolubny i zrzędliwy finansista, żyje we własnej kwaśnej samotności, ale pełen siebie. Niespodziewanie i niechętnie otrzymuje wizytę z zaświatòw: przybywa do niego duch Jakuba Marleya, wspòlnika, który zmarł przed laty, i pokazuje mu bolesne skutki jego chciwości i oszustwa. Scrooge, przerażony, pyta ducha partnera jak zapobiec temu samemu losowi, a ten zapowiada mu wizytę trzech duchów: Ducha minionych Świąt Bożego Narodzenia, Ducha obecnych Świąt Bożego Narodzenia i Ducha przyszłych Świąt Bożego Narodzenia. Trzy upiory, dzięki retrospekcjom i przeczuciom, będą w stanie zmienić małostkową i samolubną naturę Scroogea, sprawiając, że obudzi się w bożonarodzeniowy poranek ze świadomością, że poszukiwanie bogactwa i przywiązanie jedynie do samych rzeczy materialnych są złe.


LAST CHRISTMAS (2019)

Jeśli Boże Narodzenie oznacza odrodzenie, to ten film ma ukrytą fabułę, która tak naprawdę ujawnia wewnętrzne odrodzenie jednostki. Prawdą jest, że jeśli wejdziemy w intymny kontakt z jakąś osobą, energie przeplatają się i ostatecznie ulegamy wpływowi energii o większej sile ducha, ponieważ w naturze duża masa przyciąga małą, więc jest to efekt magnetyzmu, który istnieje również na poziomie psychologicznym i duchowym. Jak serce dawcy może zmienić życie, a tym samym uczucia i wrażliwość tych, którzy otrzymali taki dar?


The Knight Before Christmas (2019)

Brooke to przemiła nauczycielka, w życiu prywatnym bardzo rozczarowana miłością. Uważa, że tylko w bajkach może zaistnieć prawdziwy rycerz i dżentelmen. Z kolei Cole Christopher Frederick Lyons, to rycerz z XIV wieku, który musi wypełnić misję, aby stać się prawdziwym rycerzem: misję miłości. Przeplatanie się przeszłości i teraźniejszości sprawia, że miłość jest nadzieją przyszłości. Cole podróżuje w czasie z 1338 roku do dnia dzisiejszego, aby odkryć wiele nowości oprócz jednej: miłości, która zmienia wszystko, ale ostatecznie pozostaje jedyną rzeczą, która jest nienaruszona. Próbuje wypełnić swoją misję, by zagwarantować sobie powròt do domu, ale dowiaduje się, że dom jest tam, gdzie kochamy, dom jest tam, gdzie nasze serce jest spokojne. Cole widzi nowoczesny i technologiczny współczesny świat, ale widzi także, że niektóre naturalne rzeczy pozostają lepsze w jego czasach: pożywienie, ludzkie wartości i słowo honoru uczciwej osoby.


Przesilenie zimowe/The Holdovers (2023)

Ten amerykański komediodramat nie tylko rozgrywa się w latach 70-tych, ale sprawia również wrażenie filmu nakręconego w latach 70-tych. Opowiada historię wybuchowego nauczyciela historii w szkole z internatem w Nowej Anglii, zmuszonego do zaopiekowania się pięciorgiem uczniów, którzy nie mają dokąd pójść w czas Świąt Bożego Narodzenia. Wkrótce z tej grupy pozostają tylko trzy osoby: nauczyciel, jeden uczeń i szkolna kucharka... 
Paul Hunham jest autorytarnym nauczycielem. Uczy historii w Barton Academy, ale nienawidzi przeciętnych uczniów, dzieci bogatych dobroczyńców, które czekają na ukończenie szkoły z polecenia, bez wysiłku. Z tego samego powodu jest przez wszystkich nienawidzony. Angus Tully z kolei to genialny i udręczony uczeń, „zapomniany” przez matkę, bo ten arystokratyczny typ szkoły sprzyja pozbywaniu się dzieci w subtelny i elegancki sposób. Obaj uparci i w odmienny sposób niedostosowani do życia Paul i Angus zmuszeni są do utrzymywania kontaktów towarzyskich pod cierpliwym okiem Mary Lamb, szkolnej kucharki, która z kolei straciła jedynego syna na wojnie w Wietnamie. Izolacja i Boże Narodzenie zmuszają ich do otwarcia serc i umysłów oraz wykazania się empatią, w związku z czym wyłania się prawdziwe znaczenie ducha Bożego Narodzenia: dostrzeżenie wewnętrznego dziecka narodzonego w każdym z nich (nasza wewnętrzna boska część, dziecko Boże), które to dziecko zawsze ukrywali i którego istnieniu zaprzeczali w kontaktach z innymi ludźmi. Jest to bardzo dobry, nieco odmienny od klasycznych ekranizacji film o tematyce Bożonarodzeniowej, pełen bardzo zabawnych i kąśliwych refleksji i dialogów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz