DARK

 


DARK (serial wysoce polecany)

Dobra mieszanka tajemnicy, suspensu i science-fiction. Jeśli chodzi o filmowe podróże w czasie, zawsze stoi za nimi dużo nauki (od cząstki Boga, wstęgi Moebiusa, paradoksu Schrödingera, makroskopowych zastosowań postulatów fizyki kwantowej do czarnych dziur). Podróże w czasie niosą ze sobą fascynację zmianami przeszłości, aby zaradzić teraźniejszości, ale tutaj pokazano, że to podróż determinuje teraźniejszość (więc nie ma wolnej woli), wpada się w deterministyczny świat (wszystko jest zdeterminowane, predestynowane do powtarzalności w nieskończoność). Człowiek może robić, co zechce, lecz nie może wybrać tego, czego chce. Ale ludzka miłość i wolność są tak silne, że szukają rozwiązania tego dylematu życia i wiecznego cierpienia. W rzeczywistości to miłość między bohaterami popycha ich do ocalenia ludzi, których kochają (Marta szuka Jonasa, Jonas chce ocalić Martę, Ulrich swego brata, potem syna, Katerina szuka Ulricha, Claudia chce ocalić Reginę itp.). To miłość musi znaleźć rozwiązanie: podczas gdy dwie linie czasu żywią się jak Uroburos (świat Marty i Jonasa, jasny i ciemny; są głowami dwóch organizacji lub sekt: Erit Lux i Sic Mundus creatus est), Eva, która próbuje ocalić światy i Adam, który próbuje je zniszczyć, istnieje droga pośrednia, trzeci świat, Źródło, w którym istnieje wolna wola i nie ma podróżników w czasie, Węzeł, który jednoczy kręgi trynitarne (Triskele).

Dlaczego serial nazywa się Dark? Nazwa pochodzi od elementu naukowego zwanego „ciemną materią”, który w serialu jest paliwem atomowym umożliwiającym podróże w czasie i jest częścią bozonu Higgsa. Istnieją również odniesienia mitologiczne, jak kreteński labirynt z czerwoną nicią Ariadny wyprowadzającą poza czas, Adam i Ewa, święty Krzysztof, patron podróżników, Szmaragdowa Tablica, najsłynniejszy dokument pism hermetycznych, przypisywany Hermesowi Trismegistusowi, uznawanemu przez Egipcjan za boga Thota. Film oferuje możliwe wyjaśnienia zjawiska Deja Vú, czyli jak sny wpływają na rzeczywistość (patrz ostatnia scena serialu) przy założeniu, że jesteśmy snami twórczego umysłu.

Podsumowując, Dark to świetny serial, który zaczyna się jako thriller zniknięć i zmienia się w epicką przygodę bohateròw, trzyma w napięciu, gdy próbujemy odkryć szalone przeplatanie się różnych światów i czasów (prawdziwa łamigłówka). Jest hymnem do science-fiction, która wznosi się do doskonałości poprzez adaptację koncepcji fizyki kwantowej i mitologii, prawdziwa rozkosz i klejnot w gatunku podróży w czasie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz